MOŻLIWOŚĆ WYMIANY

BEZPROBLEMOWE ZWROTY

FACHOWE DORADZTWO

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

Blog

WiFi 6E – bezprzewodowa sieć na sterydach!

WiFi 6E – bezprzewodowa sieć na sterydach!

Standard WiFi 6 zdobywa rynek. Wiele nowych środowisk sieci bezprzewodowych lub tych modernizowanych opartych zostaje przez projektantów o najnowszy standard 802.11ax. Jego zastosowanie niesie ze sobą wiele korzyści dla klientów biznesowych oraz indywidualnych. Przypomnijmy zatem na wstępie jakie są najważniejsze cechy tejże technologii?

 Lepsza obsługa klientów sieci bezprzewodowych

Najważniejszym zaimplementowanym mechanizmem jest OFDMA (Orthogonal frequency-division multiple access) stanowiący rozszerzenie OFDM stosowanego w Wifi5. Umożliwia on bezprzewodowym punktom dostępowym jednoczesną komunikację z wieloma urządzeniami klienckimi z zastosowaniem dzielenia kanału na jednostki zasobów (ang. Resource units), które przydzielane są w zależności od aktualnego zapotrzebowania. Jednostki te wykorzystywane są przez urządzenia oraz wykorzystywane przez nie usługi. Radiowy kanał komunikacyjny dzielony jest na te niewielkie jednostki w celu zoptymalizowania jego wykorzystania przez wielu klientów jednocześnie. Ruch generowany przez klientów sieci bezprzewodowych najczęściej nie jest jednorodny. Niektóre urządzenia łączą się z platformami strumieniującymi dane, inne korzystają z mniej wymagających usług.

Dzięki temu podziałowi wszyscy klienci mogą korzystać z dostępnego pasma w sposób optymalny i wygodny. Szerokości dostępnych kanałów pozostały te same, czyli możemy konfigurując bezprzewodowe punkty dostępowe skorzystać z kanałów o szerokości 20, 40, 80 jak i 160MHz. Nie bez znaczenia jest też fakt, że udało się inżynierom przy okazji zmniejszyć szumy międzykanałowe.

Mniejsze zakłócenia w sieci

Kolejnym udogodnieniem jest zastosowana w ramach standardu technologia BSS Coloring polegająca na oznaczaniu bezprzewodowych punktów dostępowych oraz kanałów, na których one nadają. Dostępnych jest sześćdziesiąt cztery kolory znaczników. Punkty dostępowe nadające na tych samych kanałach, a co za tym idzie, oznaczone różnymi kolorami, powinny być możliwie jak najbardziej od siebie oddalone – o to zadbają algorytmy. Mechanizm ten służy zmniejszaniu zakłóceń w sieciach bezprzewodowych nowej generacji.

Większa przepływność i mniejsze opóźnienia

Ponadto zastosowano w ramach szóstej generacji WiFi modulację 1024-QAM dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie przepływności większej w porównaniu do WiFi 5 nawet o 25%. Niestety, zwiększona modulacja wymaga wymiany sprzętu azaliż starsze modele urządzeń nie potrafią takowej obsłużyć. Mechanizm MU-MIMO, dobrze znany z WiFi 5 również ewoluował. Standard 802.11ac przewidywał możliwość jednoczesnej transmisji wyłącznie w kierunku do klienta. Najnowszy standard 802.11ax rozwiązuje ten problem i dzięki jego zastosowaniu możliwe jest obsłużenie transmisji z wykorzystaniem Multiple Input Multiple Output w obu kierunkach.

Oznacza to, że w sieciach bezprzewodowych WiFi 6 nie tylko szybciej możemy odbierać, ale również wysyłać dane! Target Wake Time to przedostatni z mechanizmów, które zostały opracowane na potrzeby nowoczesnych sieci bezprzewodowych, a który odpowiedzialny jest za oszczędzanie baterii urządzeń mobilnych. Najważniejszą cecha WiFi 6E jest natomiast obsługa częstotliwości z zakresu 6GHz, a dokładniej częstotliwości w zakresie od 5925MHz do 7125MHz. Daje to w sumie dodatkowych 1200MHz do wykorzystania na potrzeby transmisji danych! Oznacza to, że aż siedem kanałów o szerokości 160MHz możemy uruchomić jednocześnie korzystając z tego zakresu! Pasmo, o którym mowa jest niestety bardziej podatne na zakłócenia, podlega też większemu tłumieniu przez przeszkody, czego efektem jest zmniejszony zasięg. Jednak zwiększona przepływność powinna z nawiązką zrekompensować nam te niedostatki. Największą korzyść zastosowanie tego pasma przyniesie nam zastosowanie go w środowiskach, gdzie wymagane są niskie opóźnienia, mamy do czynienia z dużą ilością danych przesyłanych strumieniowo oraz wszędzie tam, gdzie liczba urządzeń – punktów dostępowych oraz klienckich – będzie bardzo duża (centra handlowe, stadiony, lotniska, hotele).

Wynika z powyższego, że z powodzeniem znajdziemy zastosowanie dla najnowszego standardu zarówno w domach prywatnych jak i w biznesie niezależnie od wielkości. Pamiętajmy jednak o jeszcze jednej ważnej rzeczy planując wdrożenie WiFi 6E. Nasze urządzenia klienckie muszą być wyposażone w karty sieciowe potrafiące pracować w zakresie 6GHz! Szczęśliwie na rynku nie brakuje ani urządzeń fabrycznie wyposażonych w takowe jak również istnieje możliwość zakupienia odpowiednich kart sieciowych dla komputerów osobistych i laptopów, dzięki którym będziemy mogli stosunkowo niedużym kosztem dokonać ulepszenia już posiadanego sprzętu.

Firma Zyxel wzbogaciła swoją ofertę o trzy nowe modele bezprzewodowych punktów dostępowych klasy biznesowej, które zapewnią klientom możliwość skorzystania z opisywanej technologii również z zastosowaniem pasma 6GHz. Przyjrzyjmy się zatem bliżej nowym urządzeniom.

NWA220AX-6E na dobry początek

    

Ten podsufitowy model charakteryzuje się przede wszystkim świetną przepływnością do 4800Mbps dla zakresów 5GHz oraz 6GHz oraz antenami dla tych zakresów o uzysku odpowiednio 5 i 6 dBi. Zapotrzebowanie na moc w przypadku tego modelu zamyka się w dwudziestu jeden watach. Ponadto port uplink, którym podłączamy NWA220AX-6E do przełącznika może pracować z prędkościami 1G lub 2,5G.

Jeżeli zależy nam na pełnym wykorzystaniu jego możliwości powinniśmy zainwestować w odpowiedni przełącznik sieciowy posiadający porty multigigowe. Ponadto jest to bezprzewodowy punkt dostępowy, który jednocześnie może pracować w przypadku 802.11ax albo w zakresie 5GHz albo 6GHz – nazwaliśmy to rozwiązanie BandFlex. Możemy zatem zainstalować go już teraz, nawet jeżeli jeszcze nie posiadamy urządzeń wyposażonych w karty sieciowe 6E i uruchomić nowy zakres, gdy będziemy na to gotowi.

Należy przy tym pamiętać, że koniecznym będzie zapewnienie temu urządzeniu zasilania w standardzie 802.3at. Przy zasilaniu zgodnie z 802.3af nie będzie możliwości wykorzystania radia w ogóle! Jeśli chodzi o zarządzanie, to modelem NWA220AX-6E możemy sterować bezpośrednio z jego interfejsu lub w wygodny sposób robić to z poziomu naszego bezpłatnego kontrolera chmurowego Nebula.

Rekomendowalibyśmy ten model do małych i średnich firm oraz do instalacji w mieszkaniach lub domach jednorodzinnych.

WAX620D-6E kiedy zarządzamy siecią bezprzewodową z poziomu kontrolera sprzętowego

Drugim modelem bezprzewodowego punktu dostępowego, który znalazł się w naszej ofercie jest WAX620D-6E. Jego możliwości, jeżeli chodzi o przepływność, parametry pracy radia, anteny są takie same jak w przypadku NWA220AX-6E, ale dzięki zastosowaniu technologii podwójnie zoptymalizowanej anteny możemy z powodzeniem instalować go również na ścianie, a nie tylko suficie.  

WAX wymaga nieznacznie więcej mocy, bo 21,5 wata do pracy, ale w przeciwieństwie do mniejszego brata, można nim zarządzać nie tylko z poziomu Nebula lub w trybie samodzielnej pracy, ale również za pomocą kontrolera sprzętowego Zyxel dostępnego z poziomu naszych bram serii USG FLEX oraz ATP. Zatem w kierunku WAXa powinniśmy spoglądać zdecydowanie w momencie gdy zależy nam na ulepszeniu środowiska sieci bezprzewodowej, którym zarządzamy właśnie z poziomu kontrolera.

Podobnie jak w przypadku NWA220AX-6E, WAX620D-6E jest również modelem BandFlex i został wyposażony w port uplink 1G/2,5G więc i w jego przypadku dla osiągnięcia optymalnej wydajności powinniśmy zainwestować w przełączniki multigigowe.

WAX640S-6E dla tych, którzy nie chcą iść na kompromisy

Obecnie jedyny model bezprzewodowego punktu dostępowego w ofercie Zyxel, który może równocześnie pracować we wszystkich trzech zakresach. Rozwiązanie to ma swoje zalety w postaci takiej, że jesteśmy w stanie wykorzystać możliwości radia zarówno 2,4GHz, 5GHz jak i 6GHz. Podobnie jak wcześniej opisane urządzenia wyposażony jest port uplink 1G/2,5G, posiada natomiast nieznacznie mocniejszą antenę dla zakresu 5GHz, która pracuje jednak w tym zakresie z mniejszą prędkością bo maksymalnie 2400Mbps.

Tym co wyróżnia w szczególności ten model jest technologia Inteligentnej Anteny, która niezależnie od miejsca montażu tak kieruje wiązką sygnału by zapewnić klientom podłączonym do punktu dostępowego jak najwyższą jakość i prędkość połączenia. Szczególnie dobrze sprawdza się to w środowiskach o dużym zagęszczeniu urządzeń i  zakłóceń, takich jak przestrzenie magazynowe, sklepy wielkopowierzchniowe, centra handlowe lub stadiony i inne obiekty sportowe tudzież duże biurowce. 

Jako model wyposażony w radio mogące pracować równocześnie w trzech zakresach, WAX640S-6E będzie wymagał więcej mocy, bo aż 28 watów, ale nadal jednak wystarczy mu zasilanie zgodne ze standardem 802.3at.

Największą zaletą WAX640S-6E możliwość równoczesnego obsłużenia klientów pracujących zgodnie z 802.11ax, 802.11ac i wcześniejszych bez kombinowania i konieczności wstrzymywania się z wdrożeniem WiFi 6E. Zarządzanie podobnie jak w przypadku WAX620D-6E jest możliwe w trzech wariantach: standalone, Nebula, kontroler sprzętowy. Wszystkie opisane modele punktów dostępowych posiadają ograniczoną dożywotnią gwarancję oraz serwis NBDS w cenie.  Nie masz pewności co do swojego wyboru? Chcesz mieć gwarancję dopasowania urządzenia do swojej infrastruktury?

 

Napisz do nas i uzyskaj odpowiedź w ciągu 10 minut.

Korzystając z pomocy naszego eksperta dostajesz darmową gwarancję kompatybilności wybranego produktu – z nami zrobisz bezpieczne zakupy.

Zapytaj naszego specjalistę:

Mateusz Barański

Tel: +48 600 674 356

Email: mbaranski@esus-it.com

Masz pytania? Napisz do naszego eksperta
Uzyskaj odpowiedź w ciągu 10 min*
*Od pon-pt w godz.: 8:00-16:00
pixel