Blog
Interfejsy dysków SSD i HDD
Mnogość dostępnych na rynku rozwiązań może spowodować problem z wybraniem, odpowiedniego dysku do własnych potrzeb.
Nie inaczej sytuacja wygląda z rodzajami interfejsów dysków. Na bazie naszego wieloletniego doświadczenia postaramy się możliwie prosto przedstawić różnice między nimi, tak aby ułatwić wybór najlepszego rozwiązania.
Jaki rodzaj interfejsu jest najlepszy?
Obecnie stosuje się trzy rodzaje interfejsów dla dysków SSD oraz HDD:
Różnice w typologii interfejsów dysków twardych
Czasami wyróżnia się 4 typy interfejsów dla dysków SSD i HDD. Dzieje się tak dlatego ponieważ czasem osobno podawana jest magistrala PCIe, dla nas jest to jednak pochodna NVMe. Podobnie Jest z SATA. Można by wyróżnić mSATA, uSATA, M.2 czy SATA III. Są to jednak kolejne generacje tego samego interfejsu, które różnią się między sobą prędkością. Dodatkowo są one kompatybilne wstecznie więc można z nich korzystać wymiennie.
Czym między sobą różnią się interfejsy dysków?
SATA jest najprostszym i najbardziej rozpowszechnionym rodzajem, ale daje najmniej możliwości. NVMe jest dobrym wyborem dla tych, którym zależy na prędkości przesyłania danych. SAS za to daje jako jedyny możliwość wysyłania i odczytywania w tym samym czasie, jest swego rodzajem kompromisem dla tych, którzy nie mogą się zdecydować na optymalne rozwiązanie. Najlepszym dla użytkownika konsumenckiego będzie NVMe a potem SATA. Dla użytkownika biznesowego wszystko zależy od potrzeb i kosztów.
Co to jest Form Factor?
Jest to parametr, który czasem jest błędnie mylony z interfejsem, niemniej jest on kluczowy do wybrania odpowiedniego rozwiązania, bo określa fizyczną wielkość dysku SSD. W tej chwili najwięcej kombinacji obecnie ma NVMe: występuje jako np.: HHHL (Karta na PCIe), U.2 – 15mm, U.2 – 7mm, M.2 – (2280 – 80mm), M.2 – (22110 – 111mm). Dlatego tak ważne jest określenie co tak naprawdę jest potrzebne i gdzie to chcemy uruchomić.