MOŻLIWOŚĆ WYMIANY

BEZPROBLEMOWE ZWROTY

FACHOWE DORADZTWO

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

PAMIĘĆ RAM SODIMM

( ilość produktów: 404 )

RAM SO DIMM co to jest?

Pamięć RAM SO-DIMM to jeden z podstawowych podzespołów każdego laptopa, który odpowiada za płynną pracę urządzenia i poprawia komfort użytkowania różnego rodzaju oprogramowania. Pamięci RAM powinieneś dobierać według swoich potrzeb, pamiętając przy tym, że każdy laptop ma inne wymagania. Tak też w laptopach, czy innych stosunkowo niedużych urządzeniach, stosuje się pamięci pamięci RAM typu SO DIMM (ang. small outline dual in-line memory module).

SODIMM vs. DIMM – jakie są różnice?

Pamięć RAM typu DIMM jest pamięcią obsługiwaną głównie przez komputery stacjonarne. Jest to podłużny w kształcie, prostokątny moduł, który zawsze posiada odpowiednią liczbę pinów, przeznaczoną do łączenia z pozostałymi podzespołami charakterystycznymi dla komputerów stacjonarnych.

Pamięci RAM SO-DIMM różnią się od tych pierwszych głównie formatem. Podwójna linia modułów pamięci zamknięta w nieco mniejszej formatce zapewnia dopasowanie do mniejszych sprzętów, w tym laptopów. Oczywiście wraz ze zmianą długości pamięci RAM, zastosowane zostają także inne łączenia, dopasowane do rozmiarów płyty głównej laptopa.

Dla maksymalnego wykorzystania przestrzeni technicznej laptopa, wszystkie elementy wewnętrzne powinny być możliwie skompresowane, stąd też pamięci DIMM nigdy nie będą mieścić się w obudowie komputera przenośnego. Gniazda SO-DIMM pozwalają także na poziomą instalację pamięci RAM, podczas gdy pamięci przewidziane do montażu w komputerach stacjonarnych można zamontować tylko na odpowiedniej płycie głównej.

RAM SO-DIMM – jak dobrać?

Moduł pamięci SO-DIMM dopasujesz do urządzenia według tego samego klucza, co RAM DIMM. Po pierwsze musisz wiedzieć, jakie podzespoły będą kompatybilne z płytą główną Twojego urządzenia – sprawdź w specyfikacji Twojego modelu płyty głównej. Następną kwestią jest dobór rozmiaru – pamiętaj, że system 32-bitowy obsługuje pamięci RAM do 4 GB. Większe pojemności są przeznaczone dla systemów 64-bitowych.

Pojemność pamięci RAM jest różna i należy ją dopasować do przeznaczenia sprzętu – do podstawowego laptopa domowego wystarczą pamięci w rozmiarze 8 - 16 GB, natomiast sprzęt wykorzystywany do obsługi różnorodnych programów będzie zapewniał lepsze osiągi po zamontowaniu pamięci RAM 16 GB i więcej. Większe pojemności szybciej obsługują dane i przeznaczone są do specjalistycznych zastosowań, nadają się m.in. dla tych, którzy pracują na obszernych programach graficznych.

Wydajność pamięci RAM jest jednak ściśle powiązana z możliwościami karty graficznej oraz samym procesorem, dlatego istotne jest odpowiednie dopasowanie modułu do możliwości komputera.

pixel