MOŻLIWOŚĆ WYMIANY

BEZPROBLEMOWE ZWROTY

FACHOWE DORADZTWO

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

PAMIĘCI RAM DDR5 NON-ECC

( ilość produktów: 44 )

Pamięci RAM DDR5

Pamięć RAM to jeden z kluczowych podzespołów komputera, który musi być kompatybilny z płytą główną urządzenia. Dzięki określonej liczbie slotów płyty głównej możesz z łatwością zwiększyć wydajność swojego komputera, dokładając lub wymieniając pamięć RAM. DDR5 to następca technologii DDR4, na którego czekano dość długo. Nowe pamięci RAM są jednak tworzone z myślą o przyszłościowych rozwiązaniach, dlatego, aby z nich skorzystać, Twój sprzęt musi być wyposażony w płytę główną nowej generacji.

DDR5 vs. DDR4? czym się różnią?

Pamięci RAM DDR4 to obecnie najpopularniejsza wersja pamięci RAM, charakteryzujące się dobrym połączeniem kluczowych parametrów i energooszczędności. Charakteryzuje się wyższym taktowaniem, do 3200 MHz i dobrą przepustowością, przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii do zakresu 1,05-1,2 V. Pamięci DDR4 z możliwie niską wartością parametru CL (CAS latency) gwarantują minimalne opóźnienie względem czasu od wysłaniem żądania do odczytu danych. 

DDR5 to najnowsza technologia, która zakłada zwiększenie wydajności sprzętu. Dlatego też rozpoczęto od zwiększenia kanałów komunikacji. Pamięciach RAM DDR4 każdy moduł miał przypisany pojedynczy kanał, w pamięciach DDR5 są to kanały podwójne, przy założeniu tej samej szerokości pasma transferu danych. Dzięki temu rozwiązaniu, zamiast używać pamięci DDR4 dual channel, możesz użyć pojedynczej pamięci DDR5. Jeśli natomiast zdecydujesz się na wybór DDR5 w wersji dwuslotowej, zyskasz wcześniej niedostępny w standardowych rozwiązaniach tryb czterokanałowy. 

Pamięci DDR4 mogły być wyposażone w system ECC Error Correction Code, który pozwalał na wychwytywanie w czasie rzeczywistym błędów w obrębie bitów i zamianie ich, przyczyniając się tym samym do zwiększenia stabilności sprzętu, niestety kosztem jego wydajności. W pamięciach DDR5 również można wybrać wersje non-ECC lub ECC, zależnie od przeznaczenia.

Pamięć DDR5? jakie parametry oferuje?

Nowa technologia pamięci RAM DDR5 to długo wyczekiwana rewolucja. Przede wszystkim, pamięci DDR5 oferują znacznie większe pojemności nawet do 2TB łącznie. Częstotliwość taktowania w przypadku pamięci DDR5 osiąga do 7200 MHz. Nowe pamięci RAM wyposażone są w złącza 288 pin. Większe osiągi to jednak większa generacja ciepła, dlatego pamięci RAM DDR5 mogą mieć odpowiednie radiatory, zapewniające dobre chłodzenie pasywne. 

Energooszczędność w przypadku DDR5 została zwiększona względem wersji RAM DDR4 pamięci pracują na napięciu 1,1 V, dzięki czemu sprawdzą się do zastosowań serwerowych, gdzie nieprzerwana, długotrwała praca urządzenia wymaga optymalizacji energetycznej. Jednym z najistotniejszych parametrów pamięci RAM jest CL (CAS latency), który wskazuje na czas pomiędzy wysłaniem żądania a odczytem danych. W przypadku DDR5 wynosi on mniej więcej 40, zatem wydajność pamięci jest niewątpliwie większa, niż w przypadku wersji DDR4. 

Chcesz dopasować pamięć RAM do swojego urządzenia, ale nie jesteś pewien, jak dobrać nową pamięć RAM DDR5? Napisz do nas, nasi doradcy z chęcią pomogą w wyborze odpowiedniego modułu.

pixel