MOŻLIWOŚĆ WYMIANY

BEZPROBLEMOWE ZWROTY

FACHOWE DORADZTWO

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

FIREWALLE SPRZĘTOWE

( ilość produktów: 75 )

Firewall sprzętowy – co to jest?

Firewall to tzw. zapora internetowa, a dokładniej system, który ma za zadanie chronić podłączony do sieci komputer przed atakami, mającymi na celu zarówno wyciąganie danych, jak i instalowanie niebezpiecznego oprogramowania, np. szpiegującego. Firewall sprzętowy, jak wskazuje nazwa, jest urządzeniem, które pracuje na systemie operacyjnym oraz obsługuje funkcje zapewniające ochronę danych.

Odpowiednio skonfigurowany sprzęt jest konstruowany, aby pełnić funkcję zabezpieczającą podłączone do Internetu komputery, a przeznaczony jest głównie do zastosowania w sieciach firmowych, gdzie istnieje spore ryzyko wycieku poufnych danych. Ochrona ma na celu nie tylko uniemożliwić osobom niepowołanym dostęp do informacji, ale i zapobiegać interwencjom w system, które mogłyby narażać funkcjonowanie instytucji.

Urządzenie powinno charakteryzować się stosunkowo dużą przepustowością danych oraz optymalną skalowalnością, pozwalającą na szybkie rozbudowanie w przypadku zwiększonych potrzeb. Warto zwrócić uwagę także na łatwość konfiguracji hardware’u. Firewall sprzętowy może oferować dodatkowe funkcje, w tym np. powiadamianie administratora sieci o wykrytych próbach włamania.

Jak działa firewall sprzętowy?

NGFW to sprzętowe firewalle nowej generacji, które działają kompleksowo. Do głównych funkcji urządzenia zalicza się m.in. wykrywanie i zapobieganie włamaniom, raportowanie urządzeń, równoważenie obciążenia dla sieci, zapobieganie utracie danych, filtrowanie zawartości pakietów oraz adresów URL, ochrona sieci bezprzewodowej czy ograniczanie DDOS.
Hardware Firewall może być urządzeniem działającym w oparciu o kilka rozwiązań. Najczęściej wykorzystywane są zapory z jednym lub dwoma routerami ekranującymi. W pierwszym przypadku router oddziela sieć chronioną, kontrolując przesyłane pakiety. Wersja z dwoma routerami zapewnia większą ochronę – z jednej strony tworzy barierę przed chronioną siecią, z drugiej natomiast chroni dane wewnętrznie i uniemożliwia nieautoryzowane połączenia z serwerem firmowym.

Innym popularnym rozwiązaniem jest firewall sprzętowy z dwoma kartami sieciowymi. Dzięki podwójnemu dostępowi do sieci (wewnętrznej i zewnętrznej) umożliwia kontrolę przesyłania pakietów danych pomiędzy nimi, a przez odpowiednią konfigurację może zezwalać na transmisję lub skutecznie ją blokować.

Firewall sprzętowy czy programowy?

Firewall sprzętowy zapobiega włamaniom do danej sieci i jest stosowany głównie w firmach, które opierają swoją pracę o korzystanie z serwera oraz sieci lokalnej. Firewall programowy jest natomiast zabezpieczeniem osobistym, czyli oprogramowaniem, które ma na celu ochronę konkretnego urządzenia przed atakami i wyciekiem danych. Programowy firewall jest zawsze dobrym sposobem na zabezpieczenie komputera osobistego oraz danych przechowywanych na nim.

pixel