MOŻLIWOŚĆ WYMIANY

BEZPROBLEMOWE ZWROTY

FACHOWE DORADZTWO

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

DDR5 SODIMM

( ilość produktów: 22 )

RAM DDR5 SODIMM

Pamięć RAM odpowiada za płynną pracę urządzenia i poprawia komfort korzystania z oprogramowania różnego typu. Dzięki pamięci RAM każdy komputer działa sprawnie i wydajnie, jednak ze względu na różne rozwiązania technologiczne, jedne pamięci przynoszą lepsze efekty, niż inne. Jak rozpoznać dobre podzespoły do laptopa i na jakiej zasadzie należy dokonać wyboru pamięci RAM?

Warto pamiętać, że każdy laptop czy serwer ma inne wymagania sprzętowe – w wyborze RAM najważniejsze jest dobranie pamięci z interfejsem odpowiadającym wymaganiom danej płyty głównej. W laptopach popularnie stosowane są pamięci RAM SO-DIMM (ang. small outline dual in-line memory module). Warto jednak zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie typu pamięci do procesora komputera. Najnowszym i długo wyczekiwanym typem pamięci RAM jest DDR5, jednak ze względu na stosunkowo niedługi czas obiegu produktów na rynku, jeszcze niewiele laptopów może korzystać z tego rodzaju podzespołów.

RAM DDR5 do laptopa – SO DIMM, nie DIMM

Pamięć RAM typu DIMM jest pamięcią obsługiwaną głównie przez komputery stacjonarne. Podłużny, prostokątny moduł, charakteryzuje się obecnością takiej liczby pinów, jaka jest wymagana do łączenia z podzespołami przeznaczonymi głównie dla komputerów stacjonarnych. Pamięci RAM SO-DIMM różnią się od tych pierwszych głównie formatem. Podwójna linia modułów pamięci jest zawarta w mniejszej obudowie i nadaje się do zastosowania w mniejszym sprzęcie, takim właśnie jak m.in. laptopy.

Przestrzeń techniczna laptopa jest zdecydowanie mniejsza, niż w przypadku PC, dlatego stworzono specjalne gniazda SO-DIMM na pamięci RAM SO-DIMM, pozwalające na montaż poziomy podzespołu. Oprócz interfejsu pamięci RAM liczy się także jej typ. Co oferuje nowy RAM DDR5 i w czym prześciga poprzednika, DDR4?

Pamięci RAM DDR4 wciąż są najpopularniejszą i najczęściej spotykaną wersją pamięci RAM. Charakteryzuje je optymalny pobór energii w granicach 1,05 – 1,2 V, co świadczy o względnej energooszczędności. Oferują one całkiem wysokie, choć nie najwyższe taktowanie do 3200 MHz i optymalną przepustowość, dlatego doskonale nadają się do wykorzystania w laptopach domowego użytku czy też w tych, które na co dzień służą do pracy na wymagających programach, np. graficznych.

DDR5 jest najnowszą technologią, która zakłada znaczne zwiększenie wydajności sprzętu. Dlatego też rozpoczęto od zwiększenia kanałów komunikacji – w pamięciach DDR5 są to kanały podwójne, przy założeniu tej samej szerokości pasma transferu danych. Dzięki temu można użyć pojedynczej pamięci DDR5, co da podobny efekt, jak przy użyciu pamięci DDR4 dual-channel. Jeśli natomiast zdecydujesz się na wybór DDR5 w wersji dwuslotowej – zyskasz wcześniej niedostępny w standardowych rozwiązaniach tryb czterokanałowy.

Pamięć RAM DDR5

RAM DDR5 to prawdziwa technologiczna zmiana. Pamięci DDR5 oferują znacznie większe pojemności – nawet do 2 TB łącznie, co było dotychczas nieosiągalne. Częstotliwość taktowania w przypadku pamięci DDR5 to nawet 7200 MHz. Nowe pamięci RAM wyposażone są w złącza 288 pin. Pomyślano także o zapewnieniu bezpieczeństwa pracy urządzeń i pamięci RAM DDR5 mogą być wyposażone w radiatory, chłodzące komponent w sposób pasywny.

Energooszczędność, tak ważna głównie w przypadku rozwiązań serwerowych, w pamięciach DDR5 została zwiększona względem wersji RAM DDR4. Pobierają one prąd o napięciu 1,1 V, dzięki czemu sprawdzą się wszędzie tam, gdzie ciągła praca urządzenia wymaga optymalizacji energetycznej. Jednym z najistotniejszych parametrów pamięci RAM jest CL (CAS latency), który wskazuje na czas pomiędzy wysłaniem żądania a odczytem danych. W przypadku DDR5 wynosi on mniej więcej 40, zatem wydajność pamięci jest niewątpliwie większa, niż w przypadku wersji DDR4.

Zależnie od przeznaczenia pamięci RAM DDR5, możesz wybrać wersję obsługującą moduł ECC, lub wybrać pamięci non-ECC. Error Correction Code sprawdza się w serwerach, gdzie liczy się zachowanie ciągłości pracy i stabilizacja działania systemu. Nie jest jednak najlepszym rozwiązaniem w przypadku laptopów, ponieważ wpływa na zmniejszenie szybkości pracy.

pixel