MOŻLIWOŚĆ WYMIANY

BEZPROBLEMOWE ZWROTY

FACHOWE DORADZTWO

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

KONTROLERY

( ilość produktów: 235 )

Kontrolery storage – kiedy się przydają?

Wewnętrzne kontrolery dysków twardych podłączone fabrycznie do procesorów mogą okazać się niewystarczające, jeśli występuje potrzeba rozbudowania zasobów pamięci masowych komputera lub stworzenia macierzy dyskowej. Producenci oferują kontrolery w postaci osobnych kart z wyjściem do złącza PCI czy PCI Express. Jeśli szukasz odpowiedniego rozwiązania, dopasowanego do podzespołów Twojego komputera, sprawdź naszą ofertę kontrolerów pamięci.

Może się zdarzyć, że starsze płyty główne posiadają jedynie złącze typu SATA. Jest to problematyczne dla tych, którzy chcieliby podkręcić możliwości komputera i podłączyć bardziej wydajny dysk twardy ze złączem M.2 – wówczas nie ma fizycznej możliwości zmiany podzespołów. W takim przypadku należy stworzyć odpowiedni port przez podłączenie kontrolerów storage.

Kontrolery pamięci przydają się także w przypadku potrzeby stworzenia macierzy dyskowej. Z reguły jest to działanie poprawiające wydajność sprzętu, zwiększające przestrzeń dyskową, lub poprawiające bezpieczeństwo danych.

Macierz dyskowa a odpowiednie kontrolery storage

Jeżeli w serwerze brakuje wolnych interfejsów do podłączenia dodatkowych dysków, albo należy dodatkowo zapewnić ochronę i dostęp do krytycznych danych, należy zastosować technologię RAID w połączeniu z odpowiednimi kontrolerami pamięci. W naszym asortymencie dostępne są kontrolery, które pomogą stworzyć wydajną przestrzeń pamięci, widzianą jako logiczna całość w technologii RAID 0.

Jeśli celem kontrolera pamięci jest zwiększenie bezpieczeństwa przechowywania danych, przydatne okażą się modele przystosowane do technologii RAID 1, która tworzy tzw. kopię lustrzaną. W przypadku serwerów warto zainwestować w kontrolery pamięci masowej z większą liczbą portów - w naszej ofercie znajdują się kontrolery wyposażone nawet w 10 dysków. Najpopularniejsze są kontrolery dla rozwiązań SATA/SAS w kombinacjach RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 0+1 oraz RAID 1+0.

Kontrolery pamięci – jak znaleźć odpowiedni model?

Nasz asortyment zawiera kontrolery dysków twardych z rodziny SmartArray oraz MegaRAID, które obsługują interfejsy SAS, SATA czy NVMe. Oprócz kontrolerów z najpopularniejszym typem kieszeni PCIe (niskoprofilowe) oferujemy kontrolery z typem modularnym a/b/c, a także Mezzanine Card.

Znajdziesz u nas kontrolery pamięci ze złączami wewnętrznymi typu SFF-8487 oraz popularnymi SFF-8644, tzw. Mini-SAS HD, SFF-8654, tzw. SlimSAS i kontrolery PCIe, które pozwolą na podłączenie dysków twardych. Do połączenia zewnętrznych napędów i zewnętrznych macierzy dyskowych nadają się kontrolery ze złączami zewnętrznymi SFF-8088, potocznie określane jako Mini-SAS. Przy wyborze kontrolera polecamy zwrócić uwagę na parametr Cache – jest szczególnie istotny w serwerach.

pixel