MOŻLIWOŚĆ WYMIANY

BEZPROBLEMOWE ZWROTY

FACHOWE DORADZTWO

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

PAMIĘCI RAM DDR3 ECC

( ilość produktów: 336 )

Pamięci RAM DDR3

Pamięć RAM jest jednym z najważniejszych komponentów każdego komputera. Pamięć RAM musi być kompatybilna z płytą główną urządzenia. Dzięki określonej liczbie slotów płyty głównej możesz z łatwością zwiększyć wydajność swojego komputera, dokładając lub wymieniając pamięć RAM. DDR3 to następca technologii DDR2 – standard DDR3 obsługuje pamięci RAM na stosunkowo niższym poborze prądu, niż DDR2, dzięki czemu można mówić o względnej oszczędności. Pamięci RAM DDR3 pracują na napięciu ok. 1,5 – 1,35 V.

DDR3 to standard, który zakłada budowę pamięci RAM w określonym typie – jest ona nieco niższa, niż w przypadku DDR4, a tym samym zawiera dokładnie 240 pinów. Warto wiedzieć, że wybór pamięci RAM w określonym standardzie weryfikuje dana płyta główna komputera – jeśli jej budowa przewiduje użycie pamięci DDR3, to żaden inny standard nie będzie kompatybilny.

Pamięci DDR3 oferują sporą pojemność i znaczną szybkość, więc w porównaniu do DDR lub DDR2 przynoszą wiele korzyści. Niejednokrotnie mówi się jednak o wadach DDR 3, w tym o wysokim wskaźniku CL w stosunku do poprzedniego standardu. Prawdą jest jednak, że przez zwiększoną częstotliwość taktowania, sam parametr CL bywa mylny, bo w odniesieniu do rzeczywistych możliwości pamięci DDR3, opóźnienia wypadają porównywalnie jak w przypadku DDR2.

DDR3 ECC – co to jest?

Pamięć RAM DDR3 ECC jest wyposażona w moduł korekcji błędów Error Correction Code ECC. Dzięki niemu system jest stabilny, jednak ma on wpływ na szybkość pracy pamięci RAM. Dlatego też pamięci ECC są polecane głównie do zastosowań serwerowych, gdzie liczy się stabilna, ciągła praca, a niekoniecznie szybkie taktowanie pamięci RAM.

ECC (ang. Error Correction Code), to nic innego, jak system korekcji błędów w obrębie bitów danych. Charakteryzuje on pamięci RAM z rozszerzoną szyną danych. Dzięki temu, wraz z paczkami danych, przesyłane są tzw. bity kontrolne, czyli nadmiarowe bity, umożliwiające korekcję polegającą na przekłamaniu pojedynczego, uszkodzonego bitu (ang. single-error-correcting) lub dwóch bitów (ang. double-error-correcting). Działanie RAM DDR3 ECC wpływa na stabilne działanie systemów wszędzie tam, gdzie konieczna jest ciągła, niezawodna praca komputera, czyli głównie w przypadku stacji roboczych oraz serwerów.

Jeśli jednak poszukujesz pamięci RAM odpowiedniej do zastosowania w PC czy laptopie, warto wybrać tę bez modułu ECC. Niestety, system korekcji błędów bitowych potrafi spowolnić działanie pamięci RAM, dlatego nie będzie się najlepiej sprawdzał w przypadku komputerów wykorzystywanych do pracy. Tutaj stabilność nie jest aż tak ważna, jak szybka reakcja systemu, więc warto zrezygnować z RAM ECC na korzyść wydajności. Inaczej jest w przypadku serwerów, gdzie najważniejsza jest ciągła, stabilna praca, a każdy błąd może wpłynąć na działanie serwera, który obsługuje wiele jednostek osobistych, tym samym zatrzymując pracę na dużą skalę.

Jakie pamięci DDR3 oferujemy?

W naszym asortymencie znajdziesz pamięci RAM DDR3 znanych producentów, takich jak HP, Kingston, HPE, Micron czy Hynix. Znajdziesz u nas także chętnie wybierane pamięci marki Samsung i Goodram. Warto wiedzieć, jak wybrać odpowiednią pamięć RAM do swoich potrzeb, aby wpłynąć na wydajność całego komputera. Co sprawdzić, wybierając nowy RAM DDR3?

Przede wszystkim zwróć uwagę na pojemność – do zastosowań serwerowych warto wybrać pamięci RAM o możliwie dużej przestrzeni pamięciowej. W naszej ofercie znajdziesz te, które zapewniają od 2GB do 8 GB pojemności całkowitej. Oprócz tego liczy się także częstotliwość taktowania. Co do zasady, im wyższa, tym szybciej działa system, jednak w przypadku serwerów nie ma ona aż tak wielkiego znaczenia. Jeśli stoisz przed wyborem pamięci DDR3 ECC o większej pojemności i niższym taktowaniu, a tej o mniejszej pamięci, ale wyższym taktowaniu, wybierz tę pierwszą opcję.

Pamiętaj też o wskaźniku CL – CAS latency – im mniejsza jego wartość, tym mniejsze opóźnienia wybranej pamięci RAM. Dobierz pamięci RAM DDR3 ECC do swoich potrzeb i ciesz się najlepszą jakością podzespołów, na które przysługuje kilkuletnia gwarancja.

pixel