MOŻLIWOŚĆ WYMIANY

BEZPROBLEMOWE ZWROTY

FACHOWE DORADZTWO

Zapisz na liście zakupowej
Stwórz nową listę zakupową

PAMIĘĆ RAM DDR5 ECC

( ilość produktów: 16 )

RAM DDR5 ECC

DDR5 jest technologią, na którą czekaliśmy dość długo. Pamięci RAM w typie DDR5 przyniosły długo wyczekiwaną rewolucję w świecie technologii i pozwalają na dostosowanie pracy urządzeń zgodnie z ich przeznaczeniem. Co nowego daje typ RAM DDR5? Jak wypada w porównaniu z poprzednikami? Czy można wybrać DDR5 RAM ECC i czy warto je stosować w laptopach?

DDR5 to zupełnie nowe podejście, które wspomaga wydajność sprzętu, zarówno tego, przeznaczonego do użytku domowego czy też do pracy, jak i dopasowane do technologii przewidzianej w zakresie platform serwerowych. DDR5 przynosi wyjątkowo wysoką częstotliwość taktowania – na obecną chwilę do 7200 MHz, co daje dwukrotnie wyższe możliwości, niż poprzednia technologia DDR4. Jednocześnie, warto zaznaczyć, że pamięci RAM DDR5 zostały zaprojektowane tak, by pobór prądu niezbędny do właściwej pracy podzespołu został zminimalizowany. Tak też pamięć DDR5 pracuje na napięciu 1,1 V, dając znacznie wyższe osiągi, niż DDR4.

Pamięci DDR5 ECC są przewidziane do zastosowań serwerowych. ECC, czyli Error Correction Code, to system, który pozwala na wyłapywanie błędów przy transferze bitów danych, jednocześnie umożliwiając zmianę pojedynczych (single bit correction) lub podwójnych (double bit correction) uszkodzonych bitów. Dzięki zastosowaniu systemu ECC w pamięci RAM można liczyć na zwiększoną stabilność działania serwera, co dotychczas wiązało się jednak ze zmniejszeniem wydajności.

DDR5 ECC to jednak zupełnie nowa technologia, która gwarantuje zupełnie inne, wyższe osiągi, zatem zastosowanie ECC w komputerach do pracy może okazać się dobrym rozwiązaniem – nawet zmniejszenie wydajności pracy pamięci RAM nie będzie odczuwalne, ponieważ nowa technologia gwarantuje dobrą przepustowość. Czy warto stosować RAM DDR5 ECC w komputerach? Można ich użyć, ale nie jest to konieczne. Rozwiązanie ECC sprawdzi się natomiast zawsze w serwerach oraz stacjach roboczych gdzie stabilna, nieprzerwana praca jest wartością nadrzędną, wobec taktowania i przepustowości.

Pamięć RAM DDR5 ECC – jak wybrać?

Przy wyborze pamięci RAM należy pamiętać do dopasowaniu interfejsu do płyty głównej. DDR5 to nowa technologia, której nie można zastosować w każdym przypadku. Wymagane jest użycie procesora nowej generacji, który będzie kompatybilny z typem DDR5. Nowe pamięci RAM oferują ciekawe rozwiązania –jedna z nowości to zwiększone kanały komunikacji – moduły mają przypisane podwójne kanały, przy tej samej szerokości pasma transferu danych.

Dzięki tej zmianie, zamiast używać pamięci DDR4 dual channel, możesz użyć pojedynczej pamięci DDR5 z tym samym efektem. Zupełnie nowa jest też możliwość stosowania dwuslotowej pamięci RAM DDR5 – daje to ciekawą opcję, we wcześniejszych, standardowych pamięciach niedostępną, czyli tryb czterokanałowy.

Decydując się na dobór pamięci RAM trzeba zwrócić uwagę na zapotrzebowania sprzętowe i oczekiwania względem wydajności sprzętu. Możesz wybrać RAM o różnych pojemnościach, w przypadku DDR5 ECC od 8 do nawet 64 GB. Jednocześnie należy dobrać pamięć względem wymaganej częstotliwości taktowania. W naszej ofercie znajdziesz pamięci RAM DDR5 ECC osiągające od 4800 do 5600 MHz, zatem znacznie więcej, niż oferowały pamięci poprzedniej generacji.

Nie bez znaczenia pozostaje także wskaźnik CL, który opisuje opóźnienia przesyłania danych względem momentu żądania. Im niższy wskaźnik, tym lepiej, jednak w przypadku nowych pamięci nie należy sugerować się wyłącznie liczbą. Trzeba wziąć pod uwagę także częstotliwość taktowania. Dlatego też CL na poziomie 40, przy wysokim taktowaniu, daje podobne, albo i lepsze osiągi w czasie rzeczywistym, niż w przypadku DDR 4 z CL na poziomie 9.

Pamięć RAM DDR5 ECC – oferta

W naszym sklepie internetowym znajdziesz pamięci RAM nowej generacji, typu DDR5 z systemem ECC od znanych marek, w tym Samsung, Hynix czy Micron. Asortyment pamięci RAM DDR5 stale się powiększa, dlatego, jeśli nie jesteś pewien którą pamięć wybrać, napisz do nas – nasi specjaliści udzielą Ci profesjonalnej porady. Decydując się na zakup pamięci DDR5 ECC zyskujesz wyjątkowe możliwości z kilkuletnią gwarancją na sprzęt.

pixel